به دنبال معرفی نسل دوم خودروی برقی مپنا، مرکز توسعه خودرو برقی و زیرساخت­ های شرکت مکو از سیستم کنترل مرکزی خودرو برقی (VCU) میتنی بر موتور central رونمایی کرد. این سیستم کنترل مرکزی برای اولین بار در ایران توسط متخصصان جوان شرکت مکو برای خودروهای سواری سنگین طراحی و ساخته شده است.

سیستم کنترل مرکزی خودرو واحد پردازش مرکزی پیشرانه خودرو است که وظیفه کنترل، حفاظت، خطایابی، مانیتورینگ زیر سیستم­ های مختلف را به عهده دارد. سیستم کنترل مرکزی خودرو مپنا بر اساس معماری نرم­ افزاری Autosar طراحی شده که با دریافت فرمان تمامی زیرسیستم ­ها را از نظر ارتباطات، دما، سلامت عملکرد بررسی می­ کند و در صورتی که زیرسیستم­ های حیاتی خودرو در وضعیت نرمال باشند، فرامین مورد نیاز جهت وصل شدن کنتاکتورهای باتری پک را صادر کرده و ماشین را در وضعیت آماده حرکت قرار می­ دهد. معماری این سیستم به نحوی تنظیم و برنامه­ ریزی شده که بدون دخالت مستقیم در فرآیند کنترلی خودرو و عملگرهای موجود در اختیار راننده، از تمامی زیرسیستم­ ها حفاظت نماید.

این سیستم پس از طی مراحل شبیه­ سازی دینامیکی و اخذ تاییدیه­ های فنی و حفاظتی، در خودرو برقی پیکاپ مپنا (که پیش از این در این مرکز تبدیل به خودرو تماما برقی شده بود)، مورد استفاده قرار گرفت. از مزایای این سیستم کنترل مرکزی می­ توان به بومی ­سازی زیرسیستم­ های خودروهای برقی، جلوگیری از خروج ارز و ایجاد زمینه مناسب جهت توسعه خودروهای برقی در کشور اشاره نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *