توسعه خودروهای برقی در کشورها وابسته به صنایع زیرساختی مربوطه است. از مهمترین عوامل زیرساخت توسعه خودروهای برقی می توان به گسترش جایگاه ­های شارژ سریع در سطح شهرها و اماکن عمومی اشاره کرد. ایران نیز برای افزایش ضریب نفوذ خودروهای برقی الزاما باید در این راه قدم بگذارد و شرکت مپنا به عنوان یک شرکت پیشرو در عرصه نیروگاهی شاید بهترین گزینه برای توسعه جایگاه­ های شارژ خودرو برقی باشد که به نحوی فروش برق بی واسطه به مشتری است.

در همین راستا شرکت مکو پروژه ­های مختلفی را درسال ۱۳۹۷ در توسعه ایستگاه ­های شارژ به سرانجام رسانده است. طراحی و ساخت شارژر ۵۰ کیلووات سریع خودرو برقی با قابلیت پشتیبانی از خودروهای اروپایی و آسیایی که نمونه صنعتی شده این محصول با استانداردهای مورد تایید (به عنوان اولین شارژر استاندارد سریع ایران) نیز تولید شده است، شاهد این مدعاست.

شارژهای موتورسیکلت برقی نیز در توان۵٫۵ کیلووات با ارتباطات بالادستی استاندارد جهانی و سامانه ­های پرداخت در شرکت مکو بومی­ سازی شد و آماده تولید است.

همچنین اولین شارژر خانگی ۷٫۴ کیلوواتی با کاربرد شارژ خودرو در خانه و اماکن عمومی نیز طراحی و ساخته شده است که مرکز توسعه خودرو برقی مپنا آمادگی تولید انبوه این شارژر را دارد.

برای اولین بار در ایران ایستگاه شارژ وسایط نقلیه برقی طی یک قرارداد مابین برج میلاد تهران و شرکت مکو در محل آن برج و در خرداد سال ۱۳۹۸ راه­ اندازی خواهد شد. این ایستگاه مجهز به یک شارژر سریع خودرو برقی، شارژر کند خودرو برقی و ۲ عدد شارژر موتورسیکلت است که مجهز به سامانه پرداخت، اپلیکیشن و سایت کاربری و سامانه پایش و کنترل از راه دور می باشند.

شایان ذکر است در سال ۱۳۹۸ اولین شارژرهای فوق سریع اتوبوس برقی تحت پروتکل استاندارد جهانی شارژ اتوبوس و مبتنی بر پانتوگراف ارائه خواهد شد و مرکز توسعه خودرو برقی و زیر ساخت شرکت مکو به سمت تهیه پلت فرم نرم افزاری جامع برای پایش و کنترل جامع ایستگاه های شارژ کشور حرکت خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *